Committees


Scientific Committee

Maria Anna Polak, Chair
Eva Lantsoght, Ecuador
 
Evan Bentz, Vice-Chair
Roberto Leon, USA
 
Adam Lubell, Vice-Chair
Andreas Luible, Switzerland
 
Scott Walbridge, Vice-Chair
Andrew Martin, Denmark
 
Colin Van Niejenhuis, SC Secretary
José Romo Martin, Spain
 
Charles-Darwin Annan, Canada
Jose Campos e Matos, Portugal 
 
A. F. M. Saiful Amin, Bangladesh
Serge Montens, France  
Jacob Egede Andersen, Denmark
Philippe Menétrey, Switzerland  
Fernando Madrazo Aguirre, UK
Konstantinos Kris Mermigas, Canada  
Georgios Balomenos, USA
Guido Morgenthal, Germany  
F. Michael Bartlett, Canada
Harald Müller, Germany
 
Malena Bastien-Masse, Switzerland
Johannes Natterer, Switzerland
 
Konrad Bergmeister, Austria
John Newhook, Canada
 
Jeffrey Blaylock, UK
Kazuyoshi Nishijima, Japan
 
Mikael W. Braestrup, Denmark
Markus Nöldgen, Germany
 
Bruno Briseghella, Italy
Alessandro Palermo, New Zealand
 
Maria Grazia Bruschi, USA
Ignacio Paya-Zaforteza, Spain
 
Eugen Brühwiler, Switzerland
Giovanni Plizzari, Italy
 
Stathis Bousias, Greece
Giorgio Proestos, Canada
 
Paolo Calvi, USA
Gianluca Ranzi, Australia
 
Laura Ceriolo, Italy
Robert Ratay, USA
 
Eleni Chatzi, Switzerland
Marion Rauch, Germany
 
Jae-Yael Cho, Korea
David Ruggiero, Canada
 
Dong-Ho Choi, Korea
Sougata Roy, USA
 
John Duntemann, USA
Xin Ruan, China
 
Lennart  Elfgren, Sweden
Fathy Saad, Egypt
 
Michael Engelhardt, USA
Luis Oliveira Santos, Portugal
 
Gerald Epp, Canada
Martina Schnellenbach-Held, Germany
 
Paul Fast, Canada
Mauro Schulz, Brazil
 
Filip C. Filippou, USA
Ann Schumacher, Switzerland
 
Ian Peter Thomas Firth, UK
Ikuhide Shibata, Japan
 
Dan M. Frangopol, USA
Tomasz Siwowski, Poland
 
Markus Gabler, Germany
H. H. (Bert) Snijder, Netherlands
 
Jose Antonio Lozano Galant, Spain
Juan Sobrino, Spain
 
Aikaterini Genikomsou, Canada
Devis Sonda, Italy
 
Branko Glisic, USA
Harshavardhan Subbarao, India
 
David W. Goodyear, USA
Thomas Surtees, Canada
 
Bartlomiej Halaczek, UK
Peter Taylor, Canada
 
Josef Hegger, Germany
Brian Uy, Australia
 
Stephen Hicks, New Zealand
Philippe Van Bogaert, Belgium
 
Niels Peter Høj, Switzerland
Tina Vejrum, Denmark
 
Hongwei Huang, China
Marco Viviani, Switzerland
 
Ana Mandic Ivankovic, Croatia
Thomas Vogel, Switzerland
 
Johan Jonsson, Sweden
Jan Wium, South Africa
 
Igor Kavrakov, Germany
Congzhen Xiao, China
 
Hyon-Moo Koh, Korea
Dong Xu, China
 
Johann Kolleger, Austria
Yongxin Yang, China
 
Ulrike Kuhlmann, Germany
Daia Zwicky, Switzerland
 

   


Organising Committee

Peter Taylor, Honorary Chair
 
Katrin Habel, Co-Chair  
Adam Lubell, Co-Chair
 
Thomas Surtees, Treasurer
 
David Ellis, Sponsorship and Exhibition
 
Jeff Yathon, Secretary and Communications
 
Lucas Epp, Social Programme
 
Bernhard Gafner, Young Engineer Programme
Andrew Seeton, Technical Tours
 
Adrian Gygax, Canadian Group of IABSE Liaison
 
David Harvey, SEABC Liaison