Committees


Scientific Committee

Maria Anna Polak, Chair

 
Evan Bentz, Vice-Chair

 
Adam Lubell, Vice-Chair
 
Scott Walbridge, Vice-Chair

 
Colin Van Niejenhuis, SC Secretary

 


 
Jacob Egede Andersen, Denmark
José Romo Martin, Spain
 
Georgios Balomenos, USA
Jose Campos e Matos, Portugal 
 
F. Michael Bartlett, Canada
Serge Montens, France
 
Malena Bastien-Masse, Switzerland
Philippe Menétrey, Switzerland
 
Mikael W. Braestrup, Denmark
Konstantinos Kris Mermigas, Canada
 
Bruno Briseghella, Italy
John Newhook, Canada
 
Maria Grazia Bruschi, USA
Kazuyoshi Nishijima, Japan
 
Eugen Brühwiler, Switzerland
Markus Nöldgen, Germany
 
Stathis Bousias, Greece
Alessandro Palermo, New Zealand
 
Paolo Calvi, USA
Ignacio Paya-Zaforteza, Spain
 
Laura Ceriolo, Italy
Giorgio Proestos, Canada
 
Eleni Chatzi, Switzerland
Gianluca Ranzi, Australia
 
Jae-Yael Cho, Korea
Robert Ratay, USA
 
Dong-Ho Choi, Korea
Marion Rauch, Germany
 
John Duntemann, USA
David Ruggiero, Canada
 
Lennart  Elfgren, Sweden
Fathy Saad, Egypt
 
Michael Engelhardt, USA
Luis Oliveira Santos, Portugal
 
Paul Fast, Canada
Martina Schnellenbach-Held, Germany
 
Ian Peter Thomas Firth, UK
Mauro Schulz, Brazil
 
Markus Gabler, Germany
Ann Schumacher, Switzerland
 
Jose Antonio Lozano Galant, Spain
Ikuhide Shibata, Japan
 
Aikaterini Genikomsou, Canada
Tomasz Siwowski, Poland
 
Branko Glisic, USA
H. H. (Bert) Snijder, Netherlands
 
David W. Goodyear, USA
Juan Sobrino, Spain
 
Katrin Habel, Canada
Devis Sonda, Italy
 
Bartlomiej Halaczek, UK
Harshavardhan Subbarao, India
 
Stephen Hicks, New Zealand
Thomas Surtees, Canada
 
Niels Peter Høj, Switzerland
Peter Taylor, Canada
 
Ana Mandic Ivankovic, Croatia
Philippe Van Bogaert, Belgium
 
Johan Jonsson, Sweden
Tina Vejrum, Denmark
 
Igor Kavrakov, Germany
Marco Viviani, Switzerland
 
Hyon-Moo Koh, Korea
Thomas Vogel, Switzerland
 
Johann Kolleger, Austria
Jan Wium, South Africa
 
Ulrike Kuhlmann, Germany
Congzhen Xiao, China
 
Eva Lantsoght, Ecuador
Dong Xu, China
 
Roberto Leon, USA
Yongxin Yang, China
 
Fernando Madrazo Aguirre, UK
Daia Zwicky, Switzerland
 
Andrew Martin, Denmark    

   


Organising Committee

Peter Taylor, Honorary Chair
 
Katrin Habel, Co-Chair  
Adam Lubell, Co-Chair
 
Thomas Surtees, Treasurer
 
David Ellis, Sponsorship and Exhibition
 
Jeff Yathon, Secretary and Communications
 
Lucas Epp, Social Programme
 
Bernhard Gafner, Young Engineer Programme
Andrew Seeton, Technical Tours
 
Adrian Gygax, Canadian Group of IABSE Liaison
 
David Harvey, SEABC Liaison